Oferta kulturalna

Projekt kulturalny jest autorskim pomysłem
Heleny Szabanowicz


Jego początki sięgają początków lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy powstawało Towarzystwo Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Związek przygotował wiele cennych inicjatyw, które do dzisiaj są realizowane w programie edukacyjnym Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku. Autorka w swojej obecnej pracy skupia się na środowisku mniejszości tatarskiej zamieszkującej Gdańsk. Przemiany cywilizacyjne, które rozpoczęły się wśród polskich Tatarów w latach 80-tych ub. wieku w niewielkim środowisku Tatarów Gdańskich dokonały wyraźnych przeobrażeń tożsamościowych i systemowych, które w niedalekiej przyszłości mogą zmarginalizować znaczenie i organizacyjny byt tej zasłużonej grupy etnicznej. Proces wypierania z przestrzeni społecznej i obywatelskiej zrodził pomysł odrodzenia jej tradycji i kultury w formie najbardziej użytecznej dla szerokiego grona odbiorców. Tak powstał pomysł zachowania, zbierania, udoskonalania dziedzictwa kulinarnego Tatarów Polskich tak bardzo blisko związanego z Kresowymi klimatami. Obok receptur rodzinnych, praktykowanych w tatarskich domach, gromadzone są też te dawne i zapomniane. Będziemy przywracać im dawny blask i delektować się ich smakiem.
 
projekt_ts


W lokalu powstaje biblioteka i czytelnia oraz izba pamięci, która kiedyś zamieni się w muzeum. Możemy pochwalić się naszymi rodowodami zapisanymi w starych herbarzach, niektórzy są w posiadaniu oryginalnych dokumentów genealogicznych oraz wielu cennych rodowych pamiątek.
Będziemy gotować tradycyjne potrawy, chwalić się naszymi przodkami, żeby nikt nigdy nie zapomniał o Polskich Tatarach. Zapraszamy więc serdecznie Państwa do nas, gdzie z miłą chęcią wszystko przedstawimy i opowiemy przy biesiadnym stole.

Komentowanie jest wyłączone